mia2b.jpg (4487 bytes)

Ynet  2005
ינואר 5

"ממשלת ישראל לא עשתה מספיק למען רון"

ArabYnet


חן ארד, אחיו של הנווט הנעדר מזה 18 שנה, השיב לשאלות גולשי האתר בערבית ArabYnet. השאלות, שהגיעו מכל רחבי הגלובוס, עסקו בפרס בן 10 מיליון הדולר שהציעה משפחת ארד עבור מידע, שאלת האחריות של ממשלת ישראל לגורלו של ארד - והאם המידע עליו אכן מסתתר אי שם, במדינה ערבית כלשהי

אחיו של רון ארד ענה לשאלות הגולשים הערבים: במסגרת הפינה "הראיון שלכם", שבה התראיינו בשבועות האחרונים לגולשים מכל העולם הערבי שר החוץ סילבן שלום וראש מועצת בנימין, פנחס ולרשטיין , נקראו הגולשים הערבים להפנות שאלות לחן ארד, אחיו של רון ארד, על הפרס הכספי הגדול, סכום של 10 מיליון דולר , שהציעה המשפחה ועל תקוותיה לעתיד.

השאלות זרמו שוב מכל רחבי הגלובוס, ובין היתר ממדינות כמו סוריה, לבנון, מצרים, סעודיה ועוד. אתמול השיב ארד לשאלות נבחרות בשיחה עם כתבת ynet.

אבו אל-אמיר, ירושלים: מר חן, לא היה תקדים בהיסטוריה של הסכסוך הערבי-ישראלי של מתן גמול כספי למען חשיפת מידע הקשור לבטחון מדינת ישראל. מה אנו מבינים בסופו של דבר, האם זו שאלה של חוסר אונים מצדם של גורמי הבטחון הישראלים לחשוף את האמת של חידה מביכה זו או שזוהי זריית חול בעיניים עבור דעת הקהל בישראל בכלל ומשפחת ארד בפרט? (בשפה פשוטה, מי עומד לשלם את הכסף?)

חן ארד: "לא מדובר בביטחון, אלא במצב הומניטרי. אחרי 18 שנה אין שום הגדרה של ביטחון בנושא הזה, ואכן קיים חוסר אונים בנוגע למה שקרה לרון אחי. מי שישלם את הכסף, אלה גורמים העומדים מאחורי הרעיון, גורמים ציבוריים ופרטיים. אני סבור שעל סבלן של כל המשפחות והאמהות להיפסק, מכל הצדדים".

אבו אדם אל-מצרי, מצרים: ראשית אני מאחל לכם לשמוע חדשות טובות אודות יקירכם החטוף. באופן אישי, אני סבור שסוגיית רון ארד נתונה בין סוריה לאיראן. שני משטרי הרוע האלה אחראים לרבים מהאסונות שארעו במזרח-התיכון. מדוע שלא תפעילו לחץ חשם כך שאירופה וארה"ב יפעילו לחץ על שני משטרי הרוע האלה וזאת כדי לחלץ את בנכם מבין מלתעותיהם? הפעלת לחץ אלים כלפיהם בכל האמצעים היא הדרך היחידה לבירור האמת. אלה הם משטרים פחדנים, המתיימרים להיות גיבורים אולם אם הם עומדים בפני איום אמיתי הם ממהרים לשנות את עמדותיהם. אני מאחל לכם שתשמעו חדשות טובות בקרוב!

חן ארד: "אנחנו כן מנסים לעבוד, גם במישור הזה, וזה נדבך נוסף בפעילות המשפחה לצורך קבלת מידע. אבל זוהי פעילות משלימה - והיא לא באה במקום החיפוש עצמו אחרי רון".

סאמר א-סיד סלימאן, חומס - סוריה: מתוקף היותך אחד האנשים שניזוקו ביותר מחדירת מטוסי חיל-האוויר הישראלי לשמי לבנון, אם תתבקש כעת לפנות לממשלת ישראל, האם תאמר שאתה תומך במעופם של מטוסי חיל-האוויר הישראלי בשמי המדינות השכנות (לבנון) או שלא, ותאמר שמעשה זה חייב להיפסק?

חן ארד: "צריך לעשות הפרדה בין אנושיות לנושא של פוליטיקה בין מדינות. אני חושב שאחרי 18 שנה, אני לא נמצא במקום של לענות האם צריך לתמוך בפעילות כזו או אחרת".

אבו עלי איאד, ירדן: האם מר ארד חיפש אחר אלפי ערבים נעדרים כתוצאה מהעוינות הישראלית, כדי שגם אנו נחפש עמו אחר אחיו? מה גרם לארד הנעדר לטוס ללבנון במטוס הקרב שלו? אנו בני אדם וגם לנו יש תחושות ומצפון, אולם גם המצפון שלנו שואל אותנו האם נעזור לך אפילו אם תשלם מיליונים? מצפוננו שואל אותנו על אלפי הילדים שנכתשו בזחלי הטנקים שלכם ואלפי ילדים (שנפגעו) מפצצות שהוטלו ממטוסו של אחיך.

חן ארד: "האם בגישה זו נוכל ליצור שלום בינינו אי פעם? צריך באיזשהו שלב להפסיק עם המלחמות ולעזור לאיש הקטן".

חנא, ארצות אללה: מדוע אינך מחשיב את רון כהרוג? מדוע ההתעניינות הזו? מדוע לא מנעתם ממנו ללכת ולהרוג חפים מפשע בתואנה שאתם אוהבים אותו מאוד? מדוע לא תכננתם תוכנית מוצלחת יותר כדי לברר אודות רון? קיימת תוכנית, שאם הייתם פועלים על-פיה ומפעילים לחץ על ממשלת שרון אני סבור שהייתם יודעים מה עלה בגורלו של רון ארד. התוכנית היא שחרור כל האסירים הערבים, נסיגה מהגדה המערבית ומרצועת עזה ודרישה משרון לפיצוי על שנות הסבל ששרון הטביע אתכם בו. אני מקווה שתשמעו חדשות טובות על רון, משום שאתם בני אדם כמונו וזוהי האנושיות שלנו.

חן ארד: "רון אחי לא נהרג במלחמה, כי הגיעו ממנו מכתבים ותמונות שנים לאחר שנפל בשבי. אני מתעניין בו כי הוא אח שלי וכבן משפחה אני דואג לו. רון הוא חייל, ובמסגרת זו הוא יצא למלחמה בלבנון, לא כנגד חפים מפשע. גם במלחמה יש כללים, כמו לדוגמה אמנת ז'נבה".

מאזן עבדאללה, ירדן: מר חן, שאלותי הן: 1. האם הינך חש בחיבה כלפי האסירים הפלסטינים בבתי-הכלא שלכם נוכח הדימיון עם גורלו של אחיך או שאתה חש בשנאה משום שאלה הם חלק מהערבים שביצעו את החטיפה? 2. מי לתחושתך אחראי גדול יותר להעלמותו של אחיך, חיזבאללה/איראן (הנחשבים לאוייביכם במלחמה) או ישראל, שהשליכה את אחד מבניה למערכה שאיננה צודקת?

חן ארד: "למדתי בחיים ששנאה לא מביאה לשום מקום, ולכן על כל התחושות צריך להתגבר, אם אתה רוצה לחיות בשלום. לתחושתי, האחראים להיעלמותו של אחי הם גורמים לבנונים, הנתונים להשפעה איראנית".

אל-קרמטי, קלקיליה: מר ארד הנכבד, ברצוני שתשיב לי: אם הטייס היה פלסטיני שנעדר מעל אדמתכם בזמן שהיה קיים בינינו מצב של מלחמה, אנו היינו המתקיפים ואתם הייתם עם שאין ברשותו נשק אולם יש לו מידע לגבי גורלו של הטייס - האם הייתם מודיעים על מקום הימצאו? האם תקראו לשלום ולהענקת הזכות לעצמאות לאותם עמים כיתר עמי העולם. תודה.

חן ארד: "קודם כל - כן. אני, כאזרח מדינת ישראל, מצפה מהמדינה שלי שתנהג לפי הכללים, ומי שלא עושה כך צריך להיענש. לכן, אם הטייס היה פלסטיני - כן, הייתי מצפה מהמדינה שתמסור פרטים לגבי גורלו".

ח'אלד צלאח, עזה: אני עצוב בשל טרגדיה זו, שהרי לא ידוע באם הוא חי או מת. מה אומר לכם לבכם? האם אתם סבורים שהוא עדיין בין החיים?

חן ארד: "זו שאלה קשה וכבדה. אין לי מושג, וזו המטרה שלשמה הצענו את הפרס, כדי לדעת - לא בשביל נקמות".

החיבה האמיתית, פלסטין: חן ארד שלום, שאלתי אליך היא: האם פניתם לממשלת ישראל בבקשה לפתוח במשא ומתן חדש על בסיס שחרור החייל ארד תמורת שחרור אסירים פלסטינים הכלואים מזה שמונה-עשרה שנה? שאלה נוספת: האם פניתם באופן אישי לקבוצות הנוגעות בדבר בלבנון בדבר סוגיה זו?

חן ארד: "כן, פנינו לממשלת ישראל. במידה ויידרש נפנה שוב, אם יהיה משהו קונקרטי. ופנינו גם לארגון הצלב האדום".

ודיע, פלסטיני המתגורר בארה"ב: מר ארד היקר, לכל מלחמה יש מחיר ואובדן חיים של בן משפחה או חבר וזהו המחיר היקר ביותר של מלחמה זו. אם אחיך מת או נהרג עבור דבר שבו הוא האמין והוא הקריב את חייו למענו, זהו דבר שאני מעריך מאוד. שאלתי אליך היא: האם אתה סבור שממשלתך עשתה כמיטב יכולתה על-מנת להשיג מידע אודות רון? אם התשובה לכך היא שלילית, מה לדעתך ממשלת ישראל צריכה לעשות? אני מקווה ששנת 2005 תחזיר את אחיך ואלפי אסירים פלסטינים לבתיהם בשלום.

חן ארד: "אנחנו תמיד בוחנים את הדברים בסוגיות כואבות כאלה במבחן התוצאה. אם התוצאה היא שלילית, הרי שמה שממשלת ישראל עשתה לא מספיק. אין לי מושג מה ניתן עוד לעשות - ולכן פעלנו בתחום של להציע פרס כספי גדול, של 10 מיליון דולר. אני מניח שקיימים אנשים שזה תפקידם, ואני תקווה שהם יפעלו להשיב את כל הבנים הביתה".

מחמד, רמאללה - פלסטין: האם אתה עדיין בטוח ששרון הוא זה שיביא לך את אחיך? או שמא אתה חש שאם חלק מהמנהיגים הערבים היו מתערבים בסוגיה זו אזי תהיה בכך תועלת רבה יותר מזו שמביא שרון? ברכותיי.

חן ארד: "לדעתי, בנושאים הומניטרים אסור לערב פוליטיקה. ולכן, אם זה יהיה שרון שיחזיר את רון, או חסן נסראללה או אבו מאזן - זה לא חשוב. חשוב יותר שאנשים ישובו הביתה, מכל הצדדים".

יוסף, ירושלים: מר ארד, אני סבור שהפרס המוצע הוא ההוכחה הגדולה ביותר לחוסר יכולתה של הממשלה להגיע אל אחיך.

חן ארד: "נכון".

בהכנת הכתבה סייעה ורד לוביץ'

Return to Archive